Saka Üretimi (Mutasyon)

Başlatan batuhan, Ara 26, 2019, 05:35 ös

« önceki - sonraki »

batuhan

Saka üretimi (Mutasyon Saka)
Üretim Yeri :
Saka üretiminde öncelik üretim yeri :
Bahçe salması (profesyonel üretim)
Evde kapalı balkon
Dairenin tamamı (profesyonel üretim)
Evde kapalı balkon amatör üreticiler için ideal. Güney, güneybatı, güneydoğu cephe olması avantaj sağlar.
Balkonda üstten, kuşlara en uzak köşede ufak bir sineklikli pencere yılın 365 günü 24 saat açık kalmalı.
Kuşlar doğrudan güneş ışınlarından korunmalı, doğal gün ışığı engellenmemeli.
Kafesler :
Salma kafesleri : damızlık dişi ve erkek kuşlar için ayrı ayrı.
Salma kafesleri : yavru kuşlar için.
ÜRETİM KAFESLERİ : Öçüsü yok, en büyük olanı en iyisi.
50 cm. den 2 metreye kadar(ölçü yer musaitliğine göre) ölçülerdeki üretim kafeslerinde Balkonda üretim yapılabilir. İllaki ölçü istenirse 80 - 120 cm. arası kafeslerde/üretim boxları idealdir ya da uygundur diyebiliriz.
Kafes Tünekleri : 80 - 150 cm.lik üretim kafeslerinde 3 tünekten fazla kullanılmamalıdır. 1 tünek iki ucundanda sabit olmalı, diğer 2 tünek ise esnek olması için bir ucu boşta olmalıdır(ayak sağlığı için)
Tünekler aynı çapta olmamalıdır. (ayak sağlığı için)
KUŞLAR :
Saka × Saka üretiminde en önemli konu Sağlıklı damızlıklar edinmektir.
Kafes üretimi Saka üretimi için yine Kafes üretimi sağlıklı damızlık sakaları yurtiçi üreticilerden karşılamak avantaj sağlar. (Stres, yem, iklim)
Kafes üretimi için son yıllarda en revaçta olan Mutasyon sakalar dan parçalı sakalar, akbaş sakalar, akgerdan sakalar dır.
Parçalı saka, akbaş saka, akgerdan saka elde etmek için daha garantiye gitmek için beyaz sakaya ihtiyaç vardır.(Akgerdan x Akgerdan eşleşmeierinde de beyaz, akbaş, parçalı, akgerdan sakalar elde edilebilir) Beyaz sakası olan bir üreticinin mutlaka majör/sibirya sakasına ihtiyacı vardır. (sağlıklı yavrular elde etmek için)
Aynı kural akgerdan lar, akbaş lar, parçalı sakalar içinde geçerlidir.(sağlıklı yavrular elde etmek için)
Doğal renk, sibirya/majör saka x beyaz saka eşleşmesi gibi.
Saka Üretiminde Beslenme :
Ocak, şubat, mart, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık aylarında hayvansal besin hiç verilmemelidir. Doğada sakalar sadece Nisan ayında toplam besinlerinin ortalama 1/6 sını, Mayıs ayında ise toplam besinlerinin sadece 1/14 'ünü hayvansal besinlerden karşılar.
Burada dikkat çeken durum en fazla hayvansal besin Nisan ayındadır. Nisan ayında havalar henüz ısınmaya başlamıştır. Saka kuşları için yavru zamanı Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarıdır ve bu aylarda ebeveyn sakalar yavruları hayvansal besinlerle besleme oranı %1'den azdır ve bu oran dahi birçok yabancı araştırma yayınlarında ebeveynlerin bu %1 oranının altındaki hayvansal besinleri seçerek değil bitki ve bitki tohumlarının üzerinde olan yaprak bitleri,tırtıl veya larvaların istem dışı yavruların beslendiği belirtilmektedir.
Kafes üretiminde de YUMURTA maması yazın sıcak aylarında asla verilmemeli ebeveyn kuşlarda, özellikle yavru kuşlarda yangıya sebep olunmamalıdır.
Saka kuşları böcekçil kuşlar/insectivious DEĞİL, TOHUMLARLA beslenen beslenen tohumcul/seed eating /granivorous kuşlardır.
Sakalar yılın 9 ayında hayvansal beslenme oranı %1`in altında 12 ay ortalaması ise %1ila %3 arasındadır.
Bu sebeplerle Saka kuşları na yavru dönemi dahil YUMURTA maması verilmesi özellikle sıcak aylarda ebeveyn ve yavrularda yangıya sebebiyet verir.
Saka üretiminde elbette protein kilit noktadır fakat protein hayvansal değil bitkisel protein olmalıdır.
İlkbaharda ve yaz başlarında saka kuşları için önem arz eden beslenme biçimi SÜTLÜ TOHUMLARDIR.
Kafes üretiminde sütlü tohumların yerini alabilecek en iyi çözüm çimlendirilmiş tohumlar olabilir.
Saka üretiminde kuru tohumlar, çimlendirilmiş tohumlar yemliklerden asla eksik edilmemelidir.
Kuru tohumlar 12 ay.
Çimlendirilmiş tohumlar ilkbahar ve yaz sezonunda.
Yeşillik konusunda dikkatli olunmalıdır.
Su (günlük tazelenmeli)
SAKALARDA ÜREME DÖNEMİ :
Nisan - Ağustos ayları arasındadır.
YUVALIK :
Mutlaka yapay yeşilliklerle kamufle edilmeli.
BAKICI KANARYALAR :
Şayet saka üretiminde bakıcı kanaryalar kullanılacaksa Kanaryalarında üretim sezonu öncesinde Saka beslenme diyetine alıştırılması yavru sakaların beslenmesi için önemlidir.
batuhan

batuhan

YUMURTA MAMASI KONUSU :
Yumurta maması konusundaki sorun mamanın kendisi değil, mamaya yumurta ilave edilmesi sorunudur. Mamaya yumurta değil Çimlendirilmiş tohumlar ilave edilmelidir.

Saka kuşları yavrularını sütlü TOHUMLARLA beslerler.
Hayvansal besinler yazın sıcak günlerde SAKALARDA özellikle yavru larda yangıya, dehidrasyona sebebiyet verebilir, ölümlerine neden olabilir.

Yazın sıcak günlerinde tatlı elma dilimleri dehidrasyona karşı Sakalara verilebilir.
batuhan

batuhan

SAKALARDA HAYVANSAL BESLENME
Saka kuşları tohumcul kuşlardır.
Böcekçil değillerdir. Böceklerle beslenme ve yavrularını besleme oranı yılın 8 ayı %1den az, tüm yıl boyunca ortalama %1ila %3 oranında değişiklik gösterir.

Saka x Saka üretiminde ebeveyn sakalar yavrularını Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ilk üç, beş gün %10 hayvansal, %90 bitkisel beslese bile sekiz, dokuzuncu günlerde yavrularını hayvansal gıdalarla besleme oranı aniden %1`e dolayısıyla, bitkisel oran %99'a yükseliyor.

Burada asıl ilginç olan diğer bir durum da Haziran ortalarından Ağustos ayları boyunca süren sıcak zaman dilimlerinde Yavruların ebeveynleri tarafından hayvansal besinlerle beslenme oranı %1den az.

Bu veriler gözönünde bulundurularak Saka x Saka üretiminde özellikle sıcak yaz günlerinde Sakalara yumurta vermekten sakınmalı mamalara yumurta yerine Çimlendirilmiş tohum ilave ederek kuşlarımıza sunmalıyız.

Bu hem ebeveyn Sakaları hem de yavru Sakaları yangıdan, dehidrasyon sonucu ölümlerin çözümüne önemli bir katkı sağlayacaktır.
batuhan

ŞükoBey

Paylaşım için teşekkürler Batuhan.Yararlı ve özgün bilgiler.

Dostmuhittin

İyi aksamlar.soru yazacagımız ekran bumu.?bulamadım özür dilerim.buraya yazıyorum.çok saka besledim ama yeni aldığım saka salma kafeste yarasa gibi tavanda asılı başı asağıya doğru bakıyor öyle duruyor.bunu cözemedim.Bilgilendirirseniz sevinirim.tesekkürler.yeni kayıt oldum.dostmuhittin

Powered by EzPortal