Saka Kuşu Türleri

Başlatan ŞükoBey, Nis 16, 2019, 09:53 ös

« önceki - sonraki »

ŞükoBey

Öncelikle herkese merhaba, bu konumuzda elimizden geldiğince saka kuşu türlerini ele alacağız.

Saka Kuşu Türleri,
Saka kuşunun bilimsel ismi ''Carduelis Carduelis''tir.Dünya üzerinde bir çok farklı bölge ve iklimde bulunan saka kuşları kuşların en asili en güzel sese sahip olanıdır.Kırmızı maskesi kanatlarındaki sarısıyla kuyruklarındaki beyaz bademleriyle diğer kuşlardan çabucak sıyrılır göz zevkinizi sonuna kadar doyururlar.Ülkemizde yerli saka kuşlarının olmasının yanı sıra özellikle Ekim ve Kasım aylarında avrupadan gelen göç akımıyla birlikte sayıları oldukça artmaktadır.Saka kuşunun bir çok çeşidi vardır.Başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Yerli (kömürcü) Saka: Ülkemizde en çok bulunan saka türüdür.Kafes ortamına daha kolay adapte olmaları bilinmektedir.Lakin buna karşılık aceleci ve genelde bozuk tabir edilen ötüme sahip olduklarından çok tutulmamaktadır.Yine de nadir de olsa yerli sakalardan çok sedalı ve iyi ötümlere sahip kuşlar çıkmaktadır.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.
 
Geçim Sakası (Ekim-Kasım Sakası): Geçim kuşları ülkemizi ekim ve kasım aylarında göç rotası olarak kullanan kuşlardır.Ötüm konusunda makbul olma şansları daha yüksektir.Tüyleri yerli sakaya göre çok daha parlak yanaklarındaki beyaz renk pürüzsüzdür.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Himalaya Sakası:Bilimsel adı ''Carduelis Carduelis Caniceps'' olan bu tür.Adından da anlaşalıcağı üzere himalaya bölgesine özgü bir saka kuşu türüdür.Ötümler ve özellikle de kostumleri diğer sakalara nazaran oldukça farklıdır.Normal saka kuşlarının yanaklarındaki beyaz ve sırtındaki kahverengi renk himayala sakalarında gri renktedir.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Ak Gerdan Saka: Bu saka kuşlarında doğal mutasyon neticesinde gaga aldındaki gerdan kısmındaki maskenin kırmızısı tamamen beyazdır.Nadir bulunmaları ve görünüşlerindeki ihtişam sebebiyle ak gerdan sakalar oldukça  değerlidir. Bu tarz kuşlara beyaz kan taşıyıcı kuşlar da denir.Genellikle tırnaklarının bazıları siyah yerine beyaz renkte olmaktadır.Yine ak gerdan olmayıp tırnaklarında beyaz tırnak bulunan kuşlarında ak gerdan yavru verme ihtimalleri mevcuttur.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.


Kenesetli Saka:Kenesetli diye tabir edilen saka kuşlarında maskenin aynı renginde tam ense kökünde kırmızı lekeler bulunur.Kimisinde üfleyerek görülebilen kenesetler kimi kuşlarda direk görünür vaziyettedir.Bazı kesimler kenesetli kuşların daha makbul ötüşlere sahip olduklarını rivayet etmektedir.Keneset tek,çift ve zincir keneset olarak sınıflandırılmaktadır.Tek ve çift isminden de anlaşıldığı gibi tek ve çift olarak bulunan kenesettir.Zincir keneset ise ensede boydan boya olan keneset türüdür.Bazı kurnaz kuş satıcıları kuş pazarlarında kuşların ense kısmına kına sürerek kenesetli diye daha yüksek fiyatlardan satmaya çalışmaktadır .

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Melanin (kara) Saka: Melanin mutasyonu diye tabir edilen bu olay bir çok hayvanda olduğu gibi saka kuşlarında da görülebilmektedir.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.


Beyaz Saka(Albino): Yine bir çok canlıda görülen albinizim rahatsızlığının saka kuşlarındaki versiyonudur.Bir zamanların efsanesi olan beyaz saka olayı da bundan ibarettir.Canlıların çoğunda güzel görüntüler çıkmasına sebep olan albinizim.Saka kuşunda ise bir şaheser yaratmıştır.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

SakacıDemir

güzel bir paylaşım olmuş baya açıklayıcı.benimde 2 sene evvel tek kenesetli bir sakam vardı ama tüyden sonra keneset kayboldu galiba benimkini de boyamışlardı

Tarkan

Sakaci demir malesef bir kuş alırken çok dikkatli olmak gerekli bazı uyaniklar böyle şeylere baş vuruyo kuşun ense tüyüne bazı kırmızı renk boya sürerek keneset varmış gibi gösteriyo aslında pekte önemi yok kenesetin kuşta her kuşta olmadığı icin cazip gelir kuş seven besleyecilere zincir çift yada tek keneset ötumde bir rol oynamaz iyi oten bir şaka hocadan yada babadan alır iyi otumunu

Powered by EzPortal