Saka Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Başlatan ŞükoBey, Nis 16, 2019, 08:46 ös

« önceki - sonraki »

ŞükoBey

Merhaba Değerli Saka Sevdalıları,

Bügün sizlerle saka kuşlarında en sık sorulan sorulardan biri olan, her kuş zamanı çeşitli internet platformlarında sayısız konu açılmasına neden olan ''Saka Kuşunda Cinsiyet Ayrımı'' nedir buna deyineceğiz.

Öncelikle saka kuşunda başlıca cinsiyet ayırt etme yöntemi maskedir.Erkek saka kuşlarında maske yoğun ve göz hizasını geçmektedir buna karşılık dişi saka kuşlarında ise maske küçük ve gözün gerisinde kalmaktadır.Bunun yanı sıra Erkek Saka kuşları eş bulmak, dişileri etkilemek ve bölgelerini belirlemek için ötüş eylemi gösterirler.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Yavru saka kuşlarında cinsiyet tayini daha zordur.Genellikle belli bir süreden sonra erkeklerin pıyıkları patlak verir ve buradan kolayca anlaşılırlar.Bunun yanı sıra erkek saka kuşlarına göz daha yuvarlak şekildeyken dişi saka kuşlarında gözler daha küçük ve elips şeklindedir.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Bir diğer tahmin yöntemi ise kuyruklardaki bademlere bakmaktadır.Dişi kuşlarda kuyruk uçlarında genellikle tek badem erkek kuşlarda ise çift veya üç badem bulunmaktadır.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Buraya dikkatinizi önemle çekmek istiyorum.Çünkü yazının şimdiye kadar olan kısmında vermiş olduğum belirleyici öğeler hiçbir zaman garanti sonuç vermemektedir.Zira dişi bir saka kuşunun maskesi göz hizasını geçebilir.Bu geçim kuşlarında sıkça görülen bir durumdur.Bazı dişi saka kuşları kızgınlık dönemlerinde nağmeli şekilde ötebilir.Yine aynı şekilde 6 bademli bir dişi saka bile görülebilir.Bu nedenle saka kuşlarında en garanti cinsiyet belirleme yöntemi omuz başlarına bakmaktır.En garanti olan sonucu omuz başlarındaki renkler vermektedir.Erkek saka kuşlarının omuz başları siyah renkteyken dişi saka kuşlarının ise daha açık ve kahverengimsi omuz başları vardır. 
Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.
Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Tarkan

İlk başta bakmamız gerekli olan saka kuşlarında maske bıyıklar ve omuz başlarına bakmaktır kırmızı maske gözü geçmiş olmalıdır bıyıklar belirgin siyah olmalıdır omuz başları yani kanati açtığınızda omuz kısımdaki tüyler siyah olmalidir eyer kahve rengi ise Dışı kuştur bıyıklar beyazsa disi ve maske küçük göz hizasını geçmiyorsa dişi kustur

Powered by EzPortal